tel: +48 602 174 967 mail: biuro@tchservice.pl

Domowe wykładziny ulegają zabrudzeniu, a przecież chodzimy po nich bez butów i sprzątamy jak najczęściej. W przypadku wykładzin w miejscach publicznych i użytkowych, zanieczyszczenia oraz zabrudzenia są o wiele większe i pomoc profesjonalistów jest wręcz nieodzowna. Zresztą również domowe podłogi wymagają takiej konserwacji, prania na mokro albo sucho. Nie zapominajmy, że nie wszystkie zanieczyszczenia i zagrożenia widać gołym okiem – komfortowe, miękkie wykładziny oraz dywany to idealne miejsce namnażania się roztoczy kurzu domowego oraz innych alergenów. Firma TCH Service z Warszawy świadczy kompleksowe usługi czyszczenia wykładzin z wszelkich zabrudzeń, używając sprawdzonych metod i skutecznych środków. Posiadamy ponadto profesjonalny i specjalistyczny sprzęt.

Metody

Profesjonalne usługi prania wykładzin. Jaką metodę czyszczenia wybrać?

Ze względu na różnorodność wykładzin różne muszą być też metody ich oczyszczania. Na wybór odpowiedniej techniki wpływa też stopień zabrudzenia oraz specyfika pomieszczeń (nie wszystkie można na dłużej wyłączyć z użytkowania, prać na mokro itp.). Specjaliści w tej dziedzinie TCH Service oferują kompleksowe usługi, zarówno dla prywatnych, jak biznesowych klientów. W szerokiej ofercie istotne miejsce zajmuje właśnie czyszczenie i pranie wykładzin dopasowane do stopnia zanieczyszczenia, rodzaju włókien, koloru itp. Wśród stosowanych technik są m.in.:

SAPUR PAD – do czyszczenia delikatnych wykładzin i dywanów, wełny oraz jedwabiu i powierzchni wrażliwych na wodę. Stosuje się tu specjalny tekstylny pad oraz odpowiedni preparat o pH na poziomie 6,5. Zaletą tej metody jest skuteczność zarówno przy bieżącej konserwacji, jak i gruntownym czyszczeniu. Poza tym wykładzina jest gotowa do użytkowania już godzinę po praniu i zabezpieczona przed ponownym zabrudzeniem.

Usługi szamponowania wykładzin przebiega dwuetapowo:

  • rozpuszczenie brudu – naniesienie środka czyszczącego maszyną wyposażoną w szczotkę, która obracając się wciera szampon w powierzchnię czyszczoną,
  • usunięcie brudu – odessanie za pomocą odkurzacza pracującego na mokro i usunięcie resztek (kryształków szamponu) na sucho.

Główną zaletą tej metody mycia wykładzin jest fakt, iż brud jest rozpuszczany i oddzielony od włókien już podczas czyszczenia, a krystalizacja szamponu skutecznie izoluje go od wykładziny. Należy uważać, aby szampon skrystalizował się prawidłowo, w przeciwnym razie pozostanie nie tylko brud, ale także trudne do usunięcia osady chemiczne. Ze względu na to, że jest to dość silnie działająca technika czyszczenia, zaleca się daleką idącą ostrożność w przypadku wykładzin tuftowanych, tkanych, płytek dywanowych na podłogach dystansowych, wykładzin zainstalowanych na podkładach i luźno układanych. Zabronione jest szamponowanie wykładzin typu Flotex. Jest to metoda stosowana z powodzeniem na wielu powierzchniach, np. na wykładzinach supełkowych, igłowanych, zwłaszcza o niskim profilu.

Szybkie i skuteczne czyszczenie wykładziny, podczas którego na czyszczoną powierzchnię nakłada się specjalnie dobrany preparat, wciera się go szczotką, następnie brud zostaje odessany odkurzaczem. Warto wiedzieć, że w przypadku tej metody mycia wykładzin, czas schnięcia wynosi od 4 do 8 godzin.

Skuteczne, szybkie i bezpieczne, warto wybrać gdy ważny jest dla nas krótki czas usługi. Stosuje się system suchych wiórków (FIBERDRI), które są wcierane w powierzchnię czyszczoną i absorbują zanieczyszczenia oraz brud, usuwają też plamy. Tak umytą wykładzinę albo dywan należy następnie odkurzyć na sucho. Zaletą tej metody jest fakt, iż powierzchnię czyści się fragmentami i jest ona praktycznie od razu gotowa do użytku. Tym samym nie ma konieczności zamykania czyszczonych pomieszczeń. Jak łatwo się domyślić przy tej metodzie nie ma problemów z wyższą wilgotnością powietrza, nie ma też ryzyka kurczenia się spodu wykładziny. Metoda ta idealnie sprawdza się w przypadku wykładzin na podłogach dystansowych, w miejscach uczęszczanych, publicznych.

Przy pomocy polerek lub szorowarek z padem zamocowanym na obrotowej tarczy. Pady są zanurzone w wodzie albo w specjalnych preparatach i dokładnie wyciskane, jest to zatem pranie niemalże na sucho. Ta metoda czyszczenia jest zalecana praktycznie do wszystkich wykładzin poza tkanymi i tuftowanymi o runie ciętym.

Warto przyjrzeć się bliżej najczęściej stosowanym, skutecznym metodom prania wykładzin. Jedną z nich jest czyszczenie ekstrakcyjne. Technikę tę stosuje się też do tapicerki samochodowej oraz meblowej. Ze względu na specyfikę kolejnych etapów procesu prania, metoda ta nazywana jest też czyszczeniem natryskowo – ssącym. Poszczególne fazy czyszczenia to:

  • odkurzenie powierzchni,
  • odplamianie i szczotkowanie,
  • prespray, czyli wstępne spryskanie i rozpuszczenie brudu,
  • pranie zasadnicze, czyli płukanie wodą z odpowiednim preparatem przy pomocy maszyny natryskowo- ssącej.

Główne zalety tej metody to wysoka skuteczność, również w przypadku mocno zabrudzonych powierzchni i zastosowanie środków niskopieniacych, a co za tym idzie brak osadów. Ponadto po czyszczeniu ekstrakcyjnym nie trzeba dodatkowo osuszać powierzchni, nie osłabia ono także struktury materiału.

W przypadku czyszczenia wykładzin na sucho kluczowe znaczenie ma połączenie odpowiedniego preparatu i mechanicznych metod jego aplikacji i wprowadzenia we włókna. Urządzenie z rotującymi przeciwnie szczotkami walcowymi skutecznie wprowadza granulat, który nie pozostaje na czyszczonej powierzchni, ale wnika w strukturę włókien i dokładnie usuwa brud oraz zanieczyszczenia. Kolejnym etapem procesu czyszczenia jest zebranie granulatu i odkurzenie powierzchni, która jest praktycznie od razu do użytku – sucha i czysta. Dokładne usunięcie granulatu powoduje, że wykładzina jest odporna na ponowne zabrudzenia. Warto docenić również to, że takie czyszczenie można przeprowadzać z dowolną częstotliwością, nie uszkadza bowiem struktur włókien. Można czyścić całe powierzchnie lub zabrudzone fragmenty.

Pranie wykładzin na sucho przeprowadza się również przy użyciu specjalnych kapsułek, które naniesione na czyszczoną powierzchnię zamykają w sobie brud. Kolejnym krokiem jest tu czyszczenie suchymi wiórkami oraz odkurzenie wykładziny, która jest sucha i gotowa do eksploatacji.

Na szybkie czyszczenie wykładzin zaleca się też metodę suchej piany – nie wyłącza czyszczonej powierzchni z użytkowania na dłuższy czas. Sucha piana zawiera zaledwie ok. 5% wody, a jej komponenty odrywają cząstki brudu od włókien i mogą być następnie szybko i skutecznie odkurzone – usunięcie zanieczyszczeń i kryształków pary. Do nanoszenia piany stosuje się na ogół urządzenia szorujące z wytwornicą pary.

Jest to metoda często stosowana jako uzupełnienie ekstrakcyjnego czyszczenia wykładzin i można ją powtarzać nawet kilka razy w ciągu roku. Bonetowanie przeprowadza się za pomocą polerek albo szorowarek, które są wyposażone w obrotową tarczę i umieszczony na niej pad (z wełny, sztucznego jedwabiu lub polipropylenu). Zanurzony w wodzie albo czyszczącym preparacie pad, po wyciśnięciu obraca się i dokładnie czyści mytą powierzchnię. Mimo, iż stosuje się tu wodę (lub płyn) dokładne wyciśnięcie pada powoduje, że nie ma potrzeby suszenia wykładziny – jest gotowa do użycia po ok. 30 minutach od wyczyszczenia. Metoda ta zdaje egzamin w przypadku większości wykładzin, poza wspomnianymi powyżej tuftowanymi – typu saxon czy welur. Nie jest to jednak technika pozbawiona pewnych mankamentów, takich jak:

  • ryzyko uszkodzeń mechanicznych,
  • ubicie runa przy ścieraniu,
  • czyszczenie powierzchniowe, nie dociera pod i między runo.

Konserwacja

Usługi konserwacji i pielęgnacji wykładzin

Nie da się uchronić wykładzin oraz dywanów przed zabrudzeniami. Dotyczy to zarówno domowych, jak i „publicznych” powierzchni. Dlatego tak ważne jest zarówno codzienne, bieżące oczyszczanie, jak i gruntowne (profesjonalne) czyszczenie, takie jak zapewnia TCH Service (Warszawa i okolice). Można również dodatkowo impregnować wykładzinę, co prawda nie chroni to jej przed zabrudzeniami, ale zabezpiecza włókna przed przywieraniem plam i zwiększa skuteczność ich usuwania. Impregnowana wykładzina również wymaga regularnego czyszczenia, prania metodą dopasowaną do rodzaju i poziomu zanieczyszczenia. Warto również wiedzieć, że powstałe plamy należy jak najszybciej usunąć, nie tylko z uwagi na estetykę, ale fakt, iż im dłużej pozostają na włóknach, tym większe prawdopodobieństwo trwałych przebarwień czy uszkodzeń. Pamiętajmy o tym, że trwałość i dobry wygląd wykładziny zależy do jej pielęgnacji i konserwacji. W tym celu zaleca się czyszczenie wykładzin, odkurzanie i odplamianie, aby nie dopuścić do nieusuwalnych zabrudzeń. Niezbędne jest także okresowe (co kilka miesięcy), dokładne pranie dywanów i wykładzin –profesjonalne, odpowiednio dopasowaną metodą.

Poleska3 - Centrum Handlu i usług

Nie wiesz od czego zacząć?


Potrzebujesz pomocy w dobrze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego problemu?